BENDRUOMENĖ IR MAMŲ PALAIKYMAS (MAMOS ŽURNALO INTERVIU)
[ištrauka iš MAMOS ŽURNALO]
Kaip kūrėsi mamų bendruomenė
„MasterMama“ bendruomenė kūrėsi Gerdai auginant pirmagimę. Tai nebuvo lengva, nes dukrytė augo labai jautri, mažai miegojo. Gerda jos negalėdavo paguldyti į lovytę ar vežimėlį – tuoj verkdavo, o užmigusi miegodavo vos 20 minučių.
„Bandžiau išsiaiškinti rėkimo priežastis, vežiojome ją pas gydytojus, visi atsakydavo, kad vaikas sveikas, tik labai jautrus, ir palinkėdavo mums kantrybės. O iš kur tos kantrybės pasisemti, juk jokio rezervo nėra? Dabar manau, kad patyriau pirmuosius pogimdyminės depresijos požymius, nors tada apie tai mažai žinojau. Kartais mane apimdavo apatija.
Kartais – didelis pyktis ant vaiko, nenoras apskritai jį turėti. Nors vaikelio labai laukiau, visada sakydavau, kad gyvenime norėsiu turėti penkis vaikus! Bet realybėje, susilaukusi kūdikio, ne vieną kartą rašiau savo mamai žinutes: „Aš nebenoriu to vaiko, išsivežk, man jo nereikia“. Dažniausiai rašydavau naktimis, kai būdavo stipri nemiga, nuovargis, kai aptemdavo galva. Būdavo akimirkų, kai pati stengdavausi susivaldyti, palikti rėkiantį vaiką ir išeiti į kitą kambarį, kur ir aš galiu išsirėkti.
Pogimdyminės depresijos požymių buvo daug, nors artimųjų pagalbos turėjau. Vakarais iš darbo grįždavo vyras, dažnai užeidavo mama. Jei ne jie, ko gero, depresija būtų gilėjusi, būčiau iš tiesų susirgusi. Gelbėjo ir tai, kad anksti grįžau į darbą, – praėjus keturiems mėnesiams po gimdymo pradėjau vesti po vieną treniruotę per dieną sporto klube. Buvo labai svarbu, kad galiu tą valandą išvažiuoti iš namų, pasportuoti, pabendrauti su žmonėmis, pasijuokti ar tiesiog pabūti viena. Atrodo, aš išsivalau ir grįžtu šviesiomis akimis. Emocijos, auginant vaiką, kartais būna nekontroliuojamos, todėl labai svarbu turėti pagalbą“, – sako Gerda.
Analizuodama, kodėl jai galėjo pasireikšti pogimdyminės depresijos požymiai, jokių objektyvių priežasčių Gerda neranda. Pagimdė jauna, 23 metų, buvo sveika, gyveno aktyviai, turėjo mylimą žmogų ir namus, vaikelis buvo laukiamas. Gimdymas irgi buvo sklandus ir natūralus. Tačiau liūdesio bangų neišvengė. Padedant psichologams, Gerda įveikė tą sunkų etapą ir suprato: taip gali nutikti bet kuriai, todėl mamoms svarbu palaikyti vienai kitą, o tam padėti gali mamų bendruomenė.
Prasminga moterims ne tik susitikti, išsikalbėti, pasidalinti problemomis, bet ir kartu kažką nuveikti. Taip atsirado „Mastermama“ užsiėmimai ne tik nėštukėms, bet ir mamoms su kūdikiais. Ir dar gimė idėja rengti trumpas mamų stovyklas. (Daugiau apie šias stovyklas galima sužinoti www.mamustovykla.lt)
Tikrasis bendruomeniškumas
„Tose stovyklose labai dažnai ir juokiamės, ir verkiame, – pasakoja Gerda. – Per emocijų išleidimą pasireiškia tikrasis bendruomeniškumas. Paskutinėje stovyklos pamainoje surengėme dailės terapiją.
Mes mokame pateikti tokių klausimų, kad mamos galėtų atsiverti, paleisti, ką laiko užspaudusios labai giliai ir kartais nenori parodyti. Stovykloje dalyvavo trynukų mama. Visas dienas tokia energinga, laiminga, nes kiekvieną dieną būdavo tik su vienu vaiku, o vakarais grįždavo pas vyrą, prižiūrintį kitus du vaikučius. Paskutinę dailės terapijos dieną paklausta, kaip jaučiasi, ji atsakė, kad buvo nuostabi patirtis suprasti, ką reiškia būti vieno vaiko mama, bendrauti tik su juo. Iki to ji nė karto nebuvo buvusi su kiekvienu savo vaiku atskirai. Sakė: „Man buvo nauja ir labai įdomu pamatyti kiekvieną savo vaiką skirtingai“. Jos žodžiai buvo tokie jautrūs, kad visos mamos pradėjome verkti“. Stovyklos idėja ir buvo suburti mamas, nors trumpam jas ištraukti iš namų aplinkos. Po stovyklos mamos lieka draugės – labai dažnai į stovyklą ir atvažiuoja su ta mintimi, kad susiras panašaus amžiaus vaikus auginančių bendraminčių.
Juk ne visos savo aplinkoje turi draugių su mažais vaikais. Su kiekviena nauja pamaina stengiamės tobulinti stovyklų aplinką. Reikia, kad būtų mamai kur prisėsti, pervystyti, pamigdyti vaikutį. Labai svarbu pačiai moteriai kokybiškai išsimiegoti. Prieš stovyklą mes paprastai duodame užpildyti anketą ir klausiame, ko jos tikisi ir ko bijo. Beveik visos bijo, kaip reikės gyventi su kita mama ir jos vaikučiu viename kambaryje, galbūt vaikai visą naktį nemiegos, rėks? Bet tos baimės per stovyklų istoriją nepasitvirtino.
Tik kartą reikėjo keisti viešbučio kambarį ir perkelti vieną mamą į vienvietį numerį, nes jai trukdė miegoti ne kūdikiai, o kitos mamos knarkimas. Bet tokios problemos nesunkiai išsprendžiamos. O baimė, kad svetimoje aplinkoje nesusitvarkys su kūdikiu, nepagrįsta. Stovyklos metu kaip tik lengviau – visada atsiras laisvos rankos, kad moteris galėtų nueiti į tualetą ar ramiai pavalgyti. Tai mamų bendruomenės stiprybė.
Ne kartą kas nors iš stovyklos organizatorių yra pasilikęs lauke su septyniais–aštuoniais vežimėliuose miegančiais mažyliais, kol jų mamos ramiai pietavo viešbučio restorane. Nuolat tobuliname ir stovyklos programą, įtraukiame vis daugiau psichologinių užsiėmimų. Seniau būdavo daugiau fizinių treniruočių, nes mes, organizatorės, pačios esame trenerės.
O dabar kviečiame daugiau lektorių psichologų, kad mamos išsikalbėtų, išsibendrautų“, – pasakoja Gerda Lekavičė. Mamų problemos panašios Subūrusi mamų bendruomenę, Gerda mato, kad ir kokios skirtingos mes būtume, kokius skirtingus gyvenimus gyventume, motinystės problemos visų panašios. Problema numeris vienas – miego trūkumas ir didžiulis nuovargis. O kita didelė problema – vaikelio ligos. Dabar nemažai kūdikių kankina alergija, tenka koreguoti gyvenimo būdą, mitybą, namų aplinką, kad tik vaikas jaustųsi geriau. Tada jau klausimas, kada rasti laiko nusilakuoti nagus ar ramiai išgerti kavos, nebetenka svarbos.
„Mano pačios pirmagimė buvo labai jautri. Kas augina tokius vaikus, supranta, kad kitos mamos skundai, kad vaikas išpiešė flomasteriu sienas, atrodo net juokingi. Kiekviena mama susiduria tik su jai tekusiomis problemomis, kurios jai atrodo pačios svarbiausios.
Todėl kviečiame visas mamas su kūdikiais prisijungti prie Mamų stovyklos ir patirti bendruomenės galią pačioms, nuostabios gamtos ir SPA patogumų apsuptyje 🥰 Spausk nuorodą apačioje ir rezervuok vieną iš paskutinių vietų jau šiandien! 👇